Du rugpjūčio šeštadienius iš eilės „Lietaus vaikai“ organizavo susitikimus pajūryje: pirmąjį stovyklos metu siūlė susėsti į jaukų pokalbių ratą ir paŽvelgti giliau į neuroįvairovę, o po savaitės kvietė pamiklinti kojas ir smegenis Kretingos parke vykusiame orientaciniame žygyje „Draugystės žemėlapis“, kur dalyviai turėjo galimybę pagilinti žinias apie autizmą, psichikos sveikatą ir patį ambasadorių Žvelk giliau judėjimą.
Šventojoje vykstančioje „Lietaus vaikų“ šeimų stovykloje suaugusių autistiškų žmonių pasidalijimų klausytis susirinko autistiškų vaikų tėvai, savanoriai, taip pat ir svečiai. Nadežda, Paulina ir Tomas susirinkusiems kalbėjo apie diagnozės gavimo kelią, apie patirtis ir iššūkius vaikystėje, taip pat apie tai, kaip jiems sekasi dabar, suaugus. Ypač daug dėmesio šiame susitikime buvo skirta sensorikos temai.
Tomas vaizdžiai ir detaliai pasidalino, kaip tai yra, patirti sensorinę iškrovą, taip pat kuo ji skiriasi nuo perdegimo. Ambasadoriai dalijosi, kas jiems padeda įveikti kylančius sunkumus – tai artimieji, terapija, sportas.
Nadežda, kuri pirmą kartą apie save kalbėjo tokio pobūdžio renginyje, pasidalijo, kas jai padėjo įveikti sensorinius ypatumus. Jauna moteris taip pat atskleidė, kad mokykloje ji iš viso nelankė kūno kultūros pamokų, o štai dabar jau kelerius metus ypač aktyviai sportuoja, taip pat dirba šunų trenere, taigi, tenka išties daug laiko judėti gamtoje.
Renginyje susirinkę klausytojai jaunuolių dar ilgai nepaleido savo klausimais. O mes tikimės, kad gauti atsakymai padės tėvams labiau įsiklausyti į savo vaikus, nesistengti jų spausti į savo nustatytus rėmus.
Tam, kad dar daugiau žmonių tyrėtų galimybę sužinoti apie psichikos sveikatos ambasadorių judėjimą, prie Žvelk giliau iniciatyvos prisidedančios ambasadorės Nadežda ir Jorūnė kartu su koordinatore Kristina dalyvavo kretingiškiams ir miesto svečiams skirtame renginyje „Draugystės žemėlapis“, kurį organizavo „Kretingos Lietaus vaikų“ asociacija.
Šiame renginyje svarbiausia veikla Žvelk giliau stotelėje buvo Klausimų atsakymų žaidimas, kuriame dalyviai galėjo pagilinti savo žinias apie autizmą, psichikos sveikatą, taip pat apie pačią ambasadorių iniciatyvą, paneigti bent keletą paplitusių mitų, pavyzdžiui, ar autizmas yra vaikiška ir tik berniukams nustatoma diagnozė. Ar tiesia, kad autistiški asmenys vengia bendrauti (sufleruojame, kad į visus tris klausimus atsakymai yra „Ne“).
Orientacinio žygio dalyviai jungė į komandas, kuriose buvo ir autistiškų asmenų, o taip pat ir ambasadorių, kurie savo iniciatyva dalijosi patirtimi, iliustravo situacijas savo asmeninės patirties pavyzdžiais. Renginyje dalyvavo per 100 dalyvių!
Dėkojame ambasadoriams Nadeždai, Daivai, Jorūnei, o ypatingas AČIŪ skrieja Jorūnės sūnui Egidijui!
Anot berniuko mamos, po renginio šis jautėsi tarsi atlikęs ypatingą darbą: „Pokalbiai apie autizmą žaidimo metu jam pasirodė kaip svarbios misijos – užduoties vykdymas. Jam ypač patiko apdalinti komandų narius saldžiais prizais! Egis tą vakarą ir miegojo su Žvelk giliau marškinėliais – jam taip svarbu buvo!”
Pačios Jorūnės manymu, „autizmo bendruomenės nariai buvo patenkinti ir švelniai sujaudinti, kad per žaidimą atvirai kalbama šia tema; o žmonės iš šalies tiesiog smagiai žaisdami sužinojo kažką naujo apie autizmą!“
Nadežda jai taip pat pritarė: „tikrai ir naujų dalykų išgirdo žmonės, manau, kad tikrai išsinešė daugiau supratimo!“
Šiaulietė Daiva, kuri taip pat ne kartą prisijungė prie iniciatyvos renginių, šį kartą žygyje keliavo kartu su komanda. Tačiau ir čia Daiva išnaudojo galimybes šviesti, pateikti savų pavyzdžių komandoje esantiems: „Aš pasakodama prisitaikau prie auditorijos. Kartais žmonėms reikia tik šiek tiek informacijos, kad galėtų susitaikyti su diagnoze. Kai auditorija jau viską žino, viską jau patyrė, reikia palaikymo. Kai žmonės nieko nežino apie autizmą, pasakoju labai paprastai ir suprantamai, kaip vienai mamai Kretingoje.“
„Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva ŽVELK GILIAU“ organizatorius Higienos institutas, projektas finansuojamas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija lėšomis. Mūsų asociacija, vykdydama šį projektą, siekia mažinti psichikos sveikatos stigmą visuomenėje ir kviečia ambasadorius dalintis išgyventa patirtimi apie neuroįvairovę, psichikos sveikatą, buvimą sunkumų patiriančio žmogaus artimu.