Vizito Suomijoje metu lankėme grupinio gyvenimo namus

Vasario 12 – 14 „Lietaus vaikų“ komanda susipažino su Autism Foundation Finland  organizacijos vykdoma veikla Helsinkyje ir Tamperėje, aplankė 4 įstaigas, teikiančias skirtingas paslaugas suaugusiems autistiškiems asmenims.

Autism Foundation Finland (AFF) įsteigusios šeimos prieš 25 metus turėjo viziją suteikti savarankišką ir prasmingą gyvenimą autizmo spektro sutrikimą turintiems asmenims. Šiandien organizacija, vedama profesionalios komandos, laikosi misijos „uniquely ordinary everyday life“ ir siekia, kad kiekvienas jų klientas – autistiškas asmuo – gautų kasdieniniame gyvenime jam reikalingą pagalbos paketą.
Pasak AFF vadovo Timo Heiskala, šiuo metu organizacija turi 23 paslaugų teikimo vietas (šiais metais planuoja įsteigti dar 2), organizacija turi virš 1100 autistiškų klientų, daugiau nei 400 profesionalių darbuotojų. Suomijoje nevyriausybinės organizacijos yra lygiaverčiai partneriai organizuojant socialines paslaugas. Net 50 proc. teikiamų socialinių paslaugų, kurios apima įvairaus spektro paslaugas, tokias, kaip savarankiško apgyvendinimo paslaugos, grupinio gyvenimo namai, dienos ir užimtumo centrai, socialinių įgūdžių mentorystės programos, teikiamos ne biudžetinių įstaigų, o organizuojamos viešųjų pirkimų pagalba pasitelkiant socialinius partnerius. Toks modelis skatina paslaugų teikėjų konkurenciją ir tuo pačiu užtikrina labai aukštą kokybę ir teikiamų paslaugų įvairovę atliepiant individualius autistiškų asmenų pagalbos poreikius.

Lietuvoje jau dešimtmetį vykstant deinstitucionalizacijos procesui ypatingą vietą pertvarkos kontekste užima gyvenimo paslaugų su pagalba plėtojimas. Tokių paslaugų poreikis yra didžiulis ir mūsų bendruomenėje. LAA „Lietaus vaikai“ 2022-2026 metų veiklos strategijoje išsikėlusi vieną iš prioritetinių tikslų – skatinti apgyvendinimo su pagalba paslaugų atsiradimą. Todėl pagrindinis vizito tikslas ir buvo įsigilinti, kaip organizuojamas darbas grupinio gyvenimo namuose asmenims, turintiems 24/7 pagalbos poreikį bei kaip teikiamos savarankiško apgyvendinimo paslaugos autistiškiems asmenims.

Lankėmės Tamperės grupinio gyvenimo namuose, kur gyvena 10 asmenų. Darbas organizuojamas trimis pamainomis, kai vienu metu dieną dirba 8 darbuotojai, o naktį 2 darbuotojai. Klientai lanko tame pačiame mieste esantį dienos užimtumo centrą, rengiamos išvykos. Pervežimą iš vienos įstaigos į kitą organizuoja miesto savivaldybė. Grįžus namo yra skatinama bendruomeninė veikla atsižvelgiant į kiekvieno autistiško asmens poreikius. Medicininę pagalbą taip pat organizuoja grupinio gyvenimo namų personalas.

Apsaugoto būsto paslaugos paliko įspūdį todėl, kad tai nėra tik gyvenamosios vietos pritaikymas, bet kartu užtikrinamos paslaugos, suteikiančios pilnavertį klientų socialinį gyvenimą: daugiabučių namų kvartale, kurio dalyje butų gyvena klientai, pirmame aukšte yra erdvės, skirtos bendriems to namo ir netoliese gyvenančių klientų susitikimams su socialiniais darbuotojais: bendroms veikloms, kylančių problemų sprendimui ir pramogoms. Bendrystės idėjai skatinti čia skiriamas ypatingas dėmesys ir net pasitaikius atvejams, kai konkretūs klientai nenori vienas kito matyti, veiklos derinamos taip, kad to ir nereikėtų.

Dienos centras Helsinkyje turi 250 klientų, didžioji dalis jų pakankamai savarankiški ir atvyksta į centrą viešuoju transportu patys. Centre daug dėmesio skiriama meno veikloms, čia klientai kuria kartu su profesionaliais menininkais – jų darbus galima pamatyti virtualioje meno galerijoje ir įsigyti. Beje, visas Autism Foundation Finland įstaigas puošiantys paveikslai nupirkti iš klientų. Centre klientai mokomi darbinių, socialinių įgūdžių, kurių jiems prireikia kasdieninėje veikloje, keliaujant, poilsiaujant ar lankantis mieste.

Per 3 dienas iš planuotų 6 įstaigų aplankėme 4 įstaigas. Dėl vykstančio vairuotojų streiko buvo užblokuoti keliai. Net ir įvertintoje kaip laimingiausia šalyje, žmonės aktyviai gina savo teises ir reikalauja geresnių darbo sąlygų.

Ši trumpa ir intensyvi komandiruotė buvo puikiai suorganizuota Timo Heiskala – nuoširdus ačiū už šiltą priėmimą! Ne tik pamatėme įvairių paslaugų įvairovę, bet ir sužinojome daug naudingos praktinės informacijos. Šalia jau vykdomos vaikų dienos socialinės globos, socialinių dirbtuvių veiklos, išplėtoti grupinio gyvenimo namus Lietuvoje asmenims, turintiems labai didelį pagalbos poreikį – mūsų artimiausių metų vienas pagrindinių tikslų.

Kiti straipsniai:

KinoVakaras
„Lietaus žmogus“ paramos kino vakaras įvyko!
Nepaprastai džiaugiamės ir esame kupini įspūdžių po balandžio 18 d. įvykusio nuostabaus vakaro. Sulaukti...
Skaityti straipsnį >
ankstyvoji pagalba (2)
Iškalbėti nerimą: konsultacijos tėvams, laukiantiems vaiko diagnozės
Kilus įtarimams dėl galimo vaiko raidos sutrikimo ir užsiregistravus raidos ištyrimui pas specialistus,...
Skaityti straipsnį >
LietausPsl
Legendinis „Lietaus žmogus“ vienam kartui sugrįžta į kino teatro ekraną
Visame pasaulyje balandis žinomas kaip autizmo supratimo didinimo mėnuo. Lietuvos autizmo asociacija...
Skaityti straipsnį >

Prisidėk prie autistiškų asmenų įtraukties

Scroll to Top
Skip to content