Valstybės pažinimo centras padės skleisti žinią apie „Nematomos negalios saulėgrąžą“

Siekiant užtikrinti sklandžią visų lankytojų patirtį ir kuriant draugišką aplinką nematomą negalią turintiems asmenims, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijoje įsikūręs Valstybės pažinimo centras, bendradarbiaudamas su Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, padės skleisti žinią apie „Nematomos negalios saulėgrąžą“. Tarptautine iniciatyva siekiama padėti nematomas negalias turintiems asmenims lengviau įvardinti savo poreikius, o aplinkiniams ir centro darbuotojams – atpažinti nematomą negalią turinčius asmenis ir laiku suteikti reikiamą pagalbą.

Pasaulyje 1 iš 6 asmenų turi negalią. Manoma, kad iki 80 proc. jų turi nematomą negalią. Nematoma negalia gali būti pati įvairiausia: kalbos, klausos, regėjimo, psichikos sveikatos sutrikimai, epilepsija, autizmas, įvairios ligos, tokios kaip astma ar diabetas. „Nematomos negalios saulėgrąžos“ ženklas ne tik siunčia žinutę aplinkiniams, kad šiam žmogui gali prireikti pagalbos, tačiau ir skatiną įtrauktį, pagarbą, užtikrina lygias galimybes visiems asmenims. Tai yra tarptautinis simbolis, atpažįstamas viešose vietose, pavyzdžiui, lankantis oro uoste, keliaujant viešuoju transportu, sportuojant ar einant į muziejų.

Pasak Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ komunikacijos vadovės Agnės Bykovos, įvairių paslaugų, pramogų prieinamumas nematomą negalią turintiems asmenims bei visuomenės tolerancijos, supratimo augimas yra svarbi misija, prie kurios gali prisidėti tiek juridiniai, tiek fiziniai asmenys, o bendras susitelkimas veda prie teigiamų ir vertingų pokyčių.

„Nepaprastai vertiname, kad padėti skleisti informaciją apie nematomos negalios saulėgrąžą prisijungia vis daugiau organizacijų. Valstybės pažinimo centro įsitraukimas į komunikaciją ir žinutės paskleidimas, kad nematomą negalią turintys asmenys yra matomi, rodo, kad tai svarbu pačiai valstybei, ir suteikia mums daugiau užtikrintumo plačiau dalintis šia žinia“, – sako A. Bykova.

Nuo liepos mėnesio Valstybės pažinimo centro lankytojai, turintys nematomą negalią, specialią „Nematomos negalios saulėgrąžos“ juostelę galės pasiimti atvykę į edukacijas ar savarankišką apsilankymą po ekspozicijas. Centro edukatoriai apmokyti, jog asmenims, turintiems nematomų iššūkių,  būtų užtikrinti kuo sklandesni apsilankymai: tokie lankytojai gali būti įleidžiami be eilės, jiems gali būti pasiūlyta apsilankyti neseniai įrengtame sensoriniame kambaryje, skiriamas papildomas dėmesys ir suteikiama kita reikalinga pagalba.

„Džiaugiamės papildydami partnerysčių tinklą, kuriame lig šiol daugiausia rikiavosi verslo atstovai. Manome, jog kultūrinės įstaigos, kurių vienas iš prioritetų yra didinti prieinamumą įvairią negalią turintiems asmenims, privalo aktyviau siekti tikslo. Tikime, jog skleisti informaciją apie nematomos negalios saulėgrąžą yra vienas iš daugybės žingsnių, kuriuos turime žengti, siekdami užtikrinti prieigą prie informacijos įvairioms žmonių grupėms“, – sako Valstybės pažinimo centro vadovė Gailė Ambrazienė.

Projektas „Nematomos negalios saulėgrąža“ pradėtas įgyvendinti 2016 m. Jungtinės Karalystės Gatviko oro uoste siekiant atpažinti keleivius, kurių negalios nėra akivaizdžios. Dėl šios priežasties buvo sukurtas tarptautinis gerai atpažįstamas ženklas – saulėgrąža – padedantis identifikuoti, jog jį nešiojančiam asmeniui gali prireikti papildomos pagalbos.

Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ nuo 2023 m. yra oficialus tarptautinio „Nematomos negalios saulėgrąžos“ tinklo narys ir siekia didinti ženklo atpažįstamumą Lietuvoje.

Valstybės pažinimo centro informacija. 

Kiti straipsniai:

Jolitos straipsniui
Neverbalus vaikas bendrojo ugdymo mokykloje? – Taip, ir rudenį keliaus į septintą klasę!
„Stebuklų būna, bet ne jūsų atveju“ – tokias beviltiškai skambančias medikų prognozes paneigęs Matas...
Skaityti straipsnį >
Valstybes pazinimo centras
Valstybės pažinimo centras padės skleisti žinią apie „Nematomos negalios saulėgrąžą“
Siekiant užtikrinti sklandžią visų lankytojų patirtį ir kuriant draugišką aplinką nematomą negalią turintiems...
Skaityti straipsnį >
Kirpimas
Sensorinis iššūkis: vaikas bijo kirptis
Įprastos raidos vaikams apsilankymas kirpykloje jei ir kelia baimę, neigiamos patirtys dažniausiai pasikeičia...
Skaityti straipsnį >

Prisidėk prie autistiškų asmenų įtraukties

Scroll to Top
Skip to content