Tėvams, auginantiems ypač sudėtingą autizmą turinčius jaunuolius, kartais vienintelis siūlomas „sprendimas“ – psichiatrijos ligoninė, tačiau ar tikrai tai geriausia išeitis? Kaip galime padėti jaunuoliams, turintiems ypač sudėtingą autizmą ir pasižymintiems iššūkių keliančiu elgesiu, kokios galėtų būti individualios priežiūros reikalaujančios socialinės paslaugos – apie tai praėjusią savaitę 03.13 diskutavome Panevėžio miesto savivaldybėje.
Susitikimo metu drąsūs tėvai dalijosi savo istorijomis apie tai, su kokiais iššūkiais susiduria jų vaikai-jaunuoliai, turintys ypač sudėtingą autizmą. Šie jauni žmonės neretai patiria socialinę atskirtį, o jų šeimos – neviltį ir visišką izoliaciją, nes pagalbos sistemos Lietuvoje vis dar turi spragų.
„Panevėžio miesto savivaldybėje jau daugiau kaip metus ieškome socialinių ir sveikatos įstaigų, galinčių prisidėti pagalba šiems jaunuoliams. Tokių įstaigų nėra! Todėl kartu su Panevėžio miesto savivaldybės atstovais, tarybos nariais, socialinių įstaigų vadovais, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministre bei kolegomis diskutavome, kaip vyksta deinstitucionalizacijos procesas ir kaip pasiekti, kad bendruomeninės paslaugos būtų prieinamos ir šiai itin pažeidžiamai jaunuolių grupei.
Akivaizdu, kad būtina kurti specializuotus paslaugų modelius, kurie suteiktų ne tik trumpalaikę, bet ir ilgalaikę pagalbą, užtikrintų saugią aplinką bei individualų požiūrį į kiekvieną žmogų“, – komentuoja Lina Sasnauskienė, Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ vadovė.
Dėkojame visiems dalyvavusiems diskusijoje. Sutarėme grįžti po dviejų mėnesių į Panevėžį ir ieškoti bendrų sprendimų mūsų šeimoms.
Foto: Gediminas Kartanas
👉Renginys yra Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie SADM finansuojamo projekto „Autizmo spektro sutrikimą turinčių vaikų ir suaugusiųjų bei jų šeimos narių teisių gynimas ir įtraukties į visuomenę stiprinimas“ dalis.