Kaip saugiai keliauti turint nematomą negalią?

Pasaulyje, kuriame dažnai sprendžiama pagal išvaizdą, labai svarbu atpažinti ir suprasti nematomų negalių egzistavimą. Nematoma negalia – tai sutrikimai ar būsenos, kurios nėra iš karto akivaizdžios kitiems, tačiau gali kelti iššūkių bendraujant su kitais žmonėmis, lankantis viešose vietose, o ypač keliaujant. „Nematomos negalios saulėgrąžos“ juostelę turintis žmogus, siunčia žinutę apie savo turimą ypatumą. Neretai tokia informacija gali padėti išgelbėti gyvybę. 

Stabdyti kreivus žvilgsnius

Nematoma negalia gali būti pati įvairiausia – kalbos, klausos, regėjimo, psichikos sveikatos sutrikimų, autizmas, netgi įvairios ligos, tokios kaip astma, diabetas ar inkstų nepakankamumas. „Nematomos negalios saulėgrąžos“ ženklas ne tik siunčia žinutę aplinkiniams, kad šiam žmogui gali prireikti pagalbos, tačiau ir skatiną įtrauktį, pagarbą, lygias galimybes visiems asmenims, nepaisant jų paslėptų negalių.

„Viena iš priežasčių, kodėl reikia informuoti apie nematomas negalias, yra ugdyti empatiją ir supratimą. Keliaujant, lankantis viešose vietose susiduriame su įvairiausiais žmonėmis. Gali būti, kad kai kurie jų turi nematomą negalią, nors niekuo neišsiskiria išvaizda, tačiau gali pasižymėti neįprastu elgesiu, gestikuliavimu, keista reakcija ar pan. Tokiais atvejais nematomos negalios simbolis leidžia aplinkiniams suprasti situaciją, nekritikuoti, nekomentuoti, o esant reikalui ir pasiūlyti pagalbą“, – sako Kristina Košel-Patil, Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos pirmininkė.

Pasak K. Košel-Patil, skleisdami informaciją apie nematomas negalias, žengiame žingsnį link visuomenės, kuri vertina įvairovę ir pripažįsta kiekvieno asmens vertę bei indėlį, kūrimą. Tai jau ne tik fizinis priėmimas, tai emocinė parama, supratimas ir vienodas požiūris į visus. Pripažindami nematomų negalių egzistavimą ir poveikį, galime sukurti labiau užjaučiančią ir supratingesnę visuomenę.

Kelionių patirtys

Kelionės gali sukelti įvairių fizinių ir psichinių iššūkių asmenims su paslėpta negalia. „Lietaus vaikai“ bendruomenės nariams, kurie keliavo su autistiškais vaikais ir naudojo „Nematomos negalios saulėgrąžos“ juosteles, teko susidurti su visokia patirtimi. Pavyzdžiui, Turkijos oro uoste šios juostelės neatpažino, tačiau pagalba buvo suteikta iš anksto pranešus kelionių agentūrų darbuotojams. O Lenkijos oro uoste juostelės neturėjo. 

Lietuvos oro uostuose jau keletą metų dedamos pastangos, kad asmenims su nematoma negalia būtų užtikrintos kuo sklandesnės kelionės patirtys ir juostelę atpažintų tiek darbuotojai, tiek kiti keleiviai. Bendruomenės patirtis yra teigiama: darbuotojai leido eiti per patikrą be eilės, įlaipinimo metu pasiūlė pirmiems eiti į lėktuvą – tokie veiksmai tikrai padeda šeimos kelionės metu patirti mažiau streso ir nerimo.   

Pasak Rasos Petraitienės, Lietuvos oro uostų Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovės, Lietuvos oro uostai buvo pirmieji Baltijos šalyse, kurie išreiškė norą prisijungti prie tarptautinės „Nematomos negalios saulėgrąžos“ iniciatyvos. Šiuo metu Lietuvos oro uostose periodiškai vyksta mokymai skirti įmonės ar partnerių darbuotojams apie specialiųjų poreikių turinčių keleivių aptarnavimą. Be gyvų mokymų, kurių metu primenama ir apie šią iniciatyvą, taip pat sukurta ir e-mokymų platforma. Kol kas per 2023 m. tokius mokymus išklausė jau apie 300 darbuotojų ir šiuo metu įgautas teorines žinias gali pritaikyti praktikoje. Pastebima, kad „saulėgrąžos“ juostelės yra paklausios ir naudojamos.   

Kad ši iniciatyva pasiteisina ir padeda tiek keleiviams, tiek kelionių palydovams bendradarbiauti ir keliauti taip, kaip reikia kiekvienam keleiviui, pritaria ir „LTG Link“ vadovas Linas Baužys: „Nuolat ieškome sprendimų, kaip galėtume kasdien vis geriau užtikrinti tvarias ir patogias keliones visiems žmonėms. Mūsų kelionių palydovai ir stotyse dirbantys kolegos yra apmokyti, kaip suteikti reikiamą pagalbą ir paslaugas visiems, o nuo 2021 m., kai prisijungėme prie pasaulinės „Nematomos negalios saulėgrąžos“ iniciatyvos, dar aktyviau dirbame šioje srityje. Bilietų pardavimo kasose dirbantys specialistai gali nemokamai suteikti saulėgrąžos ženklu puoštas juosteles.“

Saugumo užtikrinimas 

Tais atvejais, kai nutinka ekstremalios situacijos ar netikėti įvykiai, „Nematomos negalios saulėgrąžos“ ženklas tampa ypač vertingas. Greitosios pagalbos personalas ir pirmieji gelbėtojai, išmokyti atpažinti simbolį, gali greitai atpažinti asmenis, kuriems gali prireikti papildomos ar specialios pagalbos. Šios žinios leidžia veiksmingiau ir efektyviau reaguoti, užtikrinant žmonių, turinčių paslėptą negalią, saugumą ir gerovę sudėtingomis aplinkybėmis.

Skirtingos nematomos negalios kelia skirtingus iššūkius. Pavyzdžiui, klausos klausos negalia yra nematoma negalia, kuri gali turėti įtakos vaikų bendravimui ir kalbos suvokimui. Pasak, Rimos Sitavičienės, Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrijos PAGAVA pirmininkės, kurti ir neprigirdintys vaikai gali patirti sunkumų suprasti ir išreikšti save kalbiniu būdu, o to gali labai reikėti keliaujant. Šie vaikai taip pat gali jaustis nesaugūs arba neramūs naujoje aplinkoje, todėl yra svarbu, kad aplinkiniai žmonės padėtų jiems, kai reikia. Tam, kad žmonės galėtų padėti, labai gelbsti „Nematomos negalios saulėgrąžos“ ženkliuko turėjimas, bei žinojimas, ką jis reiškia.

Kiti straipsniai:

Jolitos straipsniui
Neverbalus vaikas bendrojo ugdymo mokykloje? – Taip, ir rudenį keliaus į septintą klasę!
„Stebuklų būna, bet ne jūsų atveju“ – tokias beviltiškai skambančias medikų prognozes paneigęs Matas...
Skaityti straipsnį >
Valstybes pazinimo centras
Valstybės pažinimo centras padės skleisti žinią apie „Nematomos negalios saulėgrąžą“
Siekiant užtikrinti sklandžią visų lankytojų patirtį ir kuriant draugišką aplinką nematomą negalią turintiems...
Skaityti straipsnį >
Kirpimas
Sensorinis iššūkis: vaikas bijo kirptis
Įprastos raidos vaikams apsilankymas kirpykloje jei ir kelia baimę, neigiamos patirtys dažniausiai pasikeičia...
Skaityti straipsnį >

Prisidėk prie autistiškų asmenų įtraukties

Scroll to Top
Skip to content