Tai projektas, padedantis skleisti žinią apie neuroįvairovę „iš pirmų lūpų“: savo unikaliomis istorijomis neuroskirtingi žmonės arba jų artimieji dalijasi susitikimuose su visuomene.
Dalinamės, kokios patirtys mus lankė 2024-aisiais:
Šiauliuose, Panevėžyje, Šventojoje, Kretingoje, Elektrėnuose ir Vilniuje viso organizavome 14-ka tiesioginių ir 3 nuotolinius renginius.
Ambasadorių iniciatyva ir pozityvus jų įsitraukimas lėmė išties gausų renginių spektrą: kartu su partneriais dalyvius kvietėme į diskusijas, susijusias su filmų peržiūromis; paskaitas ir mokymus apie neuroskirtingumą; atsakėme į konkrečia patirtimi paremtus klausimus (švietimo, medicinos įstaigose, prekybos centre ir pan.) Šiemet buvo pasiūlyta nauja galimybė – virtualios realybės medžiaga apie autizmą ir ją papildantys pasidalijimai.
Paskelbėme 29 unikalias žinutes, 11 straipsnių žiniasklaidoje, renginiuose dalyvavo per 600 dalyvių.
Ambasadoriai tiek bendraudami savo iniciatyva, tiek susitikdami renginiuose, užmezgė daugiau nei 470 socialinių kontaktų.
Iš dalyvių rinkome grįžtamą ryšį, tad pasidalijame keliais pagrindiniais aspektais. Anketose dažnai pabrėžiama, kaip svarbu, kad renginyje pasisakantys ambasadoriai yra neuroskirtingi žmonės: „Labai naudinga iš pačių (autistiškų) žmonių girdėti”; „Labai patiko autistiškos merginos pasakojimas“; „Patiko gyvas pokalbis su tikrais žmonėmis, o ne apie žmones“.
Daug dalyvių minėjo, kad jiems buvo naudinga ir įdomu išbandyti virtualios realybės akinius ir taip patirti, ką reiškia būti autistišku žmogumi. Po to vykusi diskusija ir aptarimas su ambasadoriais leido pasitikrinti arba pasitvirtinti šią patirtį, girdint jų pasidalijimus. Šis renginio modelis buvo išbandytas su įvairiomis amžiaus grupėms: gimnazijos moksleiviais, pedagogais, pagalbos mokiniui specialistais, socialinės srities darbuotojais, taip pat kultūros bei verslo srityse dirbančiais dalyviais. Panašu, kad visų šių grupių atstovai pritaria dėl poreikio tokį renginio modelį išbandyti kuo plačiau.
O štai patirtys, kuriomis dalijasi mūsų ambasadoriai:
„Renginio metu ir po jo jaučiau, kad mūsų istorija svarbi, ir mes buvom išgirsti!“ „Jaučiau pakylėjimą, prisidėjusi prie kažko reikšmingo“, „Dalinantis jaučiu prasmę“; „Tikrai atrodo ir pačiai darosi lengviau priimti ir tiesiog sau suprasti, kad taip yra, taip vyksta, ir it’s okey, tu ne viena“; „Supratau, kad pagavau tą dalinimosi kaifą ir man nuo to faina“; „Paskui jaudulys dingo, jaučiausi kaip po terapijos“; „Džiugu, kad nors ir lėtai, bet slenkamasi į priekį. Esu laiminga, galėdama prisidėti prie pokyčių“; „Ačiū, kad esu su Jumis!“.
Ačiū ambasadoriams: Nadeždai, Jorūnei, Jūratei, Liubai, Paulinai, Tomai, Ritai, Astai, Vytautei-Marijai, Viktorija, Daivai, Irinai, Gabijai-Angelei, Jekaterinai, Tomui, Jolitai, Povilu, o taip pat Ievai-Saulei, Loretai, Ingridai, Tomai, Irenai, Jelenai.
Su dideliu dėkingumu kiekvienam – nes kiekvieno Jūsų įstorija tampa dar viena galimybe pažinti, suprasti, priimti įvairovę – padėti mūsų visuomenei tapti brandesne. Tikimės, kad turėsime galimybę į panašaus formato renginius besidominčius pakviesti ir ateinančiais metais!
„Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva ŽVELK GILIAU“ organizatorius Higienos institutas projektas finansuojamas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija lėšomis. Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos tikslas – įgalinti asmenis, patyrusius arba patiriančius psichikos sveikatos sunkumų ar susidūrusius su artimųjų psichikos sveikatos sunkumais, tapti psichikos sveikatos ambasadoriais savo bendruomenėse ir dalytis savo patirtimi šioje srityje.